Zatiranje invazivk z elektriko

Nova metoda za zatiranje invazivnih rastlin

Ideja o zatiranju rastlin z elektriko ni nova, saj jo uporabljali že pred več desetletji. Razvoj te metode je zavrla množična uporaba herbicidov. Ob uvedbi omejitev rabe herbicidov pa je ideja spet postala aktualna in razvitih je bilo več naprav za zatiranje plevelov na kmetijskih površinah.

Od leta 2018 je komercialno dostopna tudi naprava, ki je prednostno namenjena zatiranju invazivnih rastlin, saj je razmeroma majhna in prilagojena za ročno tretiranje posameznih rastlin. Konec leta 2023 smo prvo  napravo za komercialno delo uvozili tudi v Slovenijo.

Naprava je povezana z močnim generatorjem elektrike. Naprava ima dve elektrodi – povratno in operativno. Povratno elektrodo zapičimo v zemljo, z operativno elektrodo pa se dotikamo stebel rastlin, ki jih želimo zatreti. Pri dotiku rastline se podzemno sklene tokokrog visoke napetosti. Rastlina se pri tem spremeni v upor, zato se začne segrevati. Toplota povzroči naraščanje tlaka v celicah rastline, zato celice popokajo, rastlina pa takoj odmre.

Elektrika doseže in uniči vsaj zgornji del koreninskega sistema, zato se rastline veliko prej (včasih že po prvem tretiranju) nehajo obnavljati iz podzemnih delov. Sestoje, za katere z mehanskimi metodami potrebujemo 5-10 let, lahko z zatiranjem z elektriko trajno odstranimo že v 1-3 letih.

Metoda zatiranje z elektriko je zelo primerna predvsem za odstranjevanje invazivnih zelnatih trajnic. Pri vrstah, ki imajo plitev koreninski sistem, rastline odmrejo takoj. Pri vrstah z globljim koreninskim sistemom (npr. japonski dresnik, bambus, kanela) moramo rastline tretirati večkrat, saj koreninski sistem odmira postopoma. Vseeno je metoda visoko učinkovita in v treh letih lahko odstranimo tudi sestoje japonskega dresnika, ki so z mehanskimi metodami povsem neobvladljivi.  

Metoda zatiranja invazivnih rastlin z elektriko je zelo selektivna, saj odmrejo le tiste rastline, ki se jih dotaknemo z operativno elektrodo.

Omejitev naprave je predvsem teža, saj ima ta okoli 100 kg, generator pa še nadaljnjih 170 kg. Kadar ne moremo delati iz avtomobilske prikolice, lahko napravo s samohodno samokolnico premaknemo bližje delovišču. Sama naprava ima radij dela 20 m, nato moramo povratno elektro prestaviti.

Delo z napravo zahteva upoštevanje strogih varnostnih ukrepov. Obljudena območja je treba začasno ograditi, da se prepreči dostop mimoidočim. Vsi prisotni morajo imeti dielektrično obutev, ki jih varuje pred električnim udarom. 

Cena zatiranja invazivnih rastlin z elektriko je v prvem letu tretiranja od 25 do 45 eur na m2 (brez DDV in potnih stroškov). V to ceno so vključena tri tretiranja. Cena je odvisna od vrste invazivne rastline, gostote sestoja, dostopnosti in razpršenosti lokacij. Pri večini vrst je treba za dokončno odstranitev  tretiranje nadaljevati še v drugem in tretjem letu (npr. pri japonskem dresniku).

 

naprava za odstranjevanje invazivnih rastlin z elektriko
Naprava za zatiranje invazivk z elektriko je razmeroma težka, za delovanje pa rabimo tudi močan generator elektrike. Oprema je naložena na smohodno samokolnico, s katero se lahko približamo žariščem invazivnih rastlin.
pri odstranjevanje invazivnih rastlin z elektriko voda v celicah rastlina zavre, kar vidimo kot paro
Ko se stebla rastline dotaknemo z operativno elektrodo, se rastlina spremeni v upor in se začne segrevati (na sliki je vidna para). Zato v celicah naraste tlak in celice popokajo, zato rastlina takoj popade.
princip delovanja naprave za za zatiranja invazivnih rastlin z elektriko
Naprava ima dve elektrodi. Povratno elektrodo zapičimo v zemljo, z operativno elektrodo pa se dotikamo stebel rastli in tako skozi rastlino sklenemo tokokrog.