V Sloveniji za zdaj še nimamo celovitega nacionalnega predpisa, ki bi urejal področje tujerodnih vrst. Posamezna določila v zvezi s tujerodnimi vrstami se razpršeno pojavljajo različnih sektorskih predpisih. Celovit pregled je objavljen na spletni strani www.tujerodne-vrste.info.
Tudi obveznost odstranjevanja invazivnih rastlin izhaja iz več predpisov. Že od leta 2010 je v veljavi Odredba o ukrepih za zatiranje škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia (Ur. list RS, št. 63/2010). Pelinolistna ambrozija (Ambrosia artemisiifolia) in druge neofitne vrste iz rodu Ambrosia so z zakonom opredeljene kot škodljive rastline, pri katerih se izvajajo fitosanitarni ukrepi. Na celotnem območju Slovenije morajo imetniki zemljišč, na katerem raste škodljiva rastlina, z namenom preprečevanja širjenja in za zatiranje škodljive rastline, izvesti naslednje ukrepe:
Odstranitev škodljive rastline se izvede na stroške imetnika zemljišča. Izvajanje odredbe nadzoruje fitosanitarna inšpekcija. Več informacij na stari spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin:
Preprečevanje širjenja nekaterih tujerodnih rastlin je vključeno tudi v pravila pogojenosti, to je skupek minimalnih zahtev, ki jih morajo upoštevati vsi kmetje, ki prejemajo plačila iz ukrepov skupne kmetijske politike. Med standardi za Dobro kmetijsko in okoljsko stanje zemljišč (DKOP), je tudi standard DKOP 8, ki kot pravilo pogojenosti določa, da je treba na kmetijskih površinah izvajati ukrepe za omejevanje širjenja (ne sme cveteti ali semeniti oziroma se širiti v primeru lesnih rastlin) tujerodnih rastlin z invazivnim potencialom. Vrste, na katere se nanaša ta standard so navedene v okvirčku.
Če potrebujete pomoč pri odstranjevanju teh invazivnih rastlin, nas kontaktirajte.
V vseh državah članicah EU je v veljavi tudi Uredba (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst. Uredba je stopila v veljavo 1. januarja 2015. Ker gre za uredbo (in ne direktivo), je ta celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.
Uredba EU 1143/2014 je namenjena prav blaženju posledic tujerodnih vrst, ki povzročajo škodo biotski raznovrstnosti. Številna določila uredbe se nanašajo na invazivne tujerodne vrste, ki zadevajo Unijo. Gre za tiste vrste, s katerimi je bilo s podrobnimi presojami tveganja ugotovljeno, da imajo izrazito negativne vplive na biotsko raznovrstnost in je smiselno zanje uvesti najstrožje ukrepe na ravni Evropske unije.
Seznam tujerodnih vrst, ki zadevajo Unijo se določa iz izvedbenimi uredbami Komisije. Leta 2016 je bilo z izvedbeno uredbo št. 2016/1141 na seznam uvrščenih 37 tujerodnih vrst. Leta 2017 je bila izvedbena uredba posodobljena in je bilo na seznam dodanih 12 novih tujerodnih vrst. Druga posodobitev uredbe je bila izdana leta 2019, ko je bilo na seznam tujerodnih vrst, ki zadevajo Unijo, dodanih še 17 invazivnih tujerodnih vrst. Leta 2022 je bil sezam ponovno razširjen in je bilo dodanih še nadaljnjih 22 tujerodnih vrst. Skupno je zdaj na seznamih tujerodnih vrst, ki zadevajo EU 88 vrst, od tega je 47 tujerodnih živali in 41 tujerodnih rastlin.
Kopenske rastline: