Orjaški dežen izvira iz Azije, v Evropo pa so ga prinesli kot okrasno rastlino. Gre za veliko rastlino, ki ob cvetenju doseže velikost tudi več kot tri metre. Zunaj območja naravne razširjenosti je orjaški dežen zelo invaziven in tvori goste sestoje. Poleg tega ima je rastlina tudi nevarna za zdravje ljudi. Če rastlinski sok zaide na kožo, ta postane preobčutljiva na svetlobo in že ob krajši izpostavljenosti soncu se razvijejo hude opekline z mehurji.
V Evropi je orjaški dežen pogost predvsem v Nemčiji, na Nizozemskem, na Češkem in Slovaškem. Pri nas je še razmeroma redka invazivna rastlina. Od leta 2010 smo našli le 27 žarišč. Orjaški dežen že od leta 2011 uspešno zatiramo na žariščih. Trenutno aktivnosti še potekajo na štirih žariščih, na preostalih 21 pa je bila rastlina že dokončno izkoreninjena.
Orjaški dežen odstranjujemo mehansko z izkopavanjem. Košnja za zatiranje te vrste ni primeren ukrep, ker se rastline hitro obnovijo iz podzemnih delov. Pri odstranjevanju moramo sprejeti vse varnostne ukrepe, da sok orjaškega dežena ne pride v stik s kožo ali v oči.